sasani
16 دی 1401 - 16:08

روایت تسنیم از چانه‌زنی‌های نمایندگان مجلس استان زنجان با نیکزاد

موضوع آب و پروژه‌های نیمه تمام در سطح استان زنجان موضوعی بود که توسط نمایندگان مردم این استان در مجلس در جلسه مشترک با نائب رئیس مجلس مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان ، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس صبح روز گذشته در سفر یک روزه با استقبال مسئولان استانی وارد استان زنجان شد. نیکزاد سفر یک روزه خود را با حضور در شهرستان ابهر و بازدید از ورزشگاه 3 هزار نفری آغاز کرد.  سفر به شهرستان خدابنده و بازدید از بیمارستان 220 تختخوابی رسول اکرم (ص) قیدار برنامه دوم نیکزاد در زنجان بود. همایش هادیان سیاسی و چهره‌های تاثیرگذار اقشار بسیج استان با موضوع"روشنگری و جهاد تبیین" دیگر برنامه نیکزاد در زنجان بود.

نیکزاد پس از این برنامه به همراه استاندار زنجان، مدیرکل راه و شهرسازی استان و مسولان استانی از روند احداث محور زنجان - دندی و پروژه تعریض محور زنجان به بیجار بازدید کرد.

لازم به ذکر است در این سفر،  مجید عبداللهی معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی مدارس کشور،  رضا اکبری، معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، تقی رضایی معاون املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن و نهایتاً ارسلان هاشمی رئیس حوضه آبریز سفید رود بزرگ ، نیکزاد را در این سفر همراهی میکردند.

مجلس شورای اسلامی ایران , استانداری زنجان , مجلس شورای اسلامی ایران , استانداری زنجان ,

بر همین اساس پس از بازدیدها و نظارت‌های میدانی نیکزاد و دیگر نمایندگان وزارت‌خانه ‍‌ها ، جلسه جمع‌بندی سفر با حضور مسئولان استانی، فرمانداران و پنج نماینده مجلس در استان برگزار شد.

در این جلسه بنا به درخواست استاندار بودجه جاری استانداری زنجان افزایش یافت. قبل از مصوبه این موضوع، افشارچی از پایین بودن بودجه جاری استانداری زنجان نسبت به استان‌های همجوار انتقاد کرده بود.

در ادامه اکبری معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گزارشاتی از بازدید میدانی خود ارائه داد و نهایتاً پس از ارائه گزارش و درخواست‌های نمایندگان مجلس استان مصوبات زیر مورد تصویب قرار گرفت.

موضوع بعدی که مورد مصوبه قرار گرفت این بود که برای هر شهرستان استان هزینه روکش آسفالت 10 کیلومتر (جمعاً 80 کیلومتر) قرار است توسط سازمان راهداری پرداخت شود. قرار شد نصف اعتبار این کار قبل از عید و مابقی تا خرداد 1402 پرداخت شود.

همینطور مصوب شد که اعتبار اصلاح 3 نقطه حادثه‌خیز در شهرستان زنجان پرداخت شود. همینطور در راستای نوسازی ناوگان راهداری استان زنجان ، قرار شد یک دستگاه گریدر به راهداری استان اعطا شود.

از سوی دیگر با درخواست استاندار زنجان و دستور نیکزاد، 10 میلیارد تومان اعتبار دیگر برای پرداخت حقوق‌های شرکتی اداره‌کل راهداری استان زنجان تخصیص یافت. لازم به ذکر است اداره‌کل راهداری استان با کمبود اعتبار برای پرداخت حقوق نیروهای شرکتی مواجه است که همین موضوع سبب شد مدیرکل سابق راهداری زنجان در خردادماه امسال عزل شود.

تکمیل برخی مدارس نیمه تمام سطح استان تا شهریورماه 1402

مجید عبداللهی معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی مدارس کشور گزارشاتی از بازدید میدانی خود ارائه داد و نهایتاً پس از ارائه گزارش و درخواست‌های نمایندگان مجلس استان مصوبات زیر مورد تصویب قرار گرفت.

قرار شد مدرسه فاطمه‌الزهرا (س) ابهر تا مرداد 1402، مدرسه گلشهر ابهر تا اواسط شهریور 1402، مدرسه 10 کلاسه انگوران تا پایان امسال، مدرسه 12 کلاسه دندی تا شهریور سال آینده و مدرسه کاردانش ایجرود تا پایان امسال و نهایتاً چند مدرسه دیگر با پیشرفت بالای 70 درصد تا پایان شهریورماه سال آینده آماده تحویل شوند.

همینطور بودجه‌ و اعتبارات حدود 10 میلیارد تومان هم برای تکمیل برخی مدارس نیمه تمام و موارد دیگر به استان تخصیص یافت.

تخصیص اعتبارات سدهای نیمه تمام استان تا پایان امسال

بحث اعتبارات موضعی بود که سبب شد این جلسه کمی با حواشی مواجه شود. نمایندگان مجلس استان درخواست اعتبارات بیشتری داشتند ارسلان هاشمی رئیس حوضه آبریز سفید رود بزرگ و نماینده وزیر نیرو، با درخواست آنان مخالفت می‌کرد. حتی کار به جایی رسید که هاشمی با درخواست 5  میلیارد تومان اعتبار برای مطالعه یکی از سدهای استان مخالفت کرد و همین موضوع سبب شد البرز حسینی نماینده مردم خدابنده در مجلس واکنش تندی را به وی نشان دهد.

نهایتاً هاشمی این وعده را داد تا پایان امسال 700 میلیارد تومان اعتبار (200، 300، 200) برای تکمیل سدهای نیمه کاره استان همچون مراش و بلوبین به آب منطقه‌ای استان تخصیص دهد.

همینطور نیکزاد در پاسخ به انتقاد البرز حسینی، این وعده را داد که 10 میلیارد تومان برای مطالعات از محرابیان وزیر نیرو دریافت و به استان تخصیص دهد.

به گزارش تسنیم، این جلسه از آن جلسه‌های پرحاشیه بود که نمایندگان مجلس استان برای دریافت اعتبارات بیشتر برای حوزه استحفاظی خود چانه‌زنی‌های زیادی کردند که باید ببینیم در آینده آیا این اعتبارات به استان تخصیص خواهد یافت یا خیر.

مجلس شورای اسلامی ایران , استانداری زنجان ,

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 958626